Seen through foreign eyes

Practise your English
Volume 1


Update

Hi there,

Sorry for the newsletter but haven't the time for individual emails yet.
Slowly finding our feet. Spent almost all of past week at Magz parents place in Prague. Originally went there to obtain a long stay visa & came away with a permanent residence permit !! So I've taken the first step to EU citizenship & in the meantime can enjoy Schengen travel. An appropriate celebration was held.
When M's mother decided to go for a visit to a friend in another town we decided to stay on to keep her dad company. Good deed but never got to doing any work at the chalet. I arrived here to two days of perfect weather & then overnight temperature plummeted 15C. Has recovered a bit but the return of the warm weather predicted by the weathermen has not materialized. On occasion a Siberian breeze chills the African blood. Supposed to be early for such cold weather & we are gradually starting to get an uncomfortable feeling towards the approaching winter. My task for later this am is cutting firewood. Fortunately have a chainsaw to assist ........ but on Mon will order a load of wood from a contractor.
Top priority will be insulating the chalet but seems as if we wont manage to do much before winter strikes as my tools are not here & don't want to buy new ones now. We have been talking to persons in the know as to what needs to be done ....... the installation of a vapour barrier is the practical difficulty I am wrestling with presently. Are going to visit one of M's friends this pm to see first hand as he has recently done the job at his chalet.

(Penny can you please forward to other interested parties at CE.)

Regards,
Randolph.
Poznámka : Rozhodla jsem se na na těchto stránkách postupně zveřejňovat dopisy svého muže Randolpha adresované do Jihoafrické republiky všem přátelům a blízkým. Randolph ve svých třiašedesáti letech prožívá nový začátek v České republice, v malé vísce Županovice nedaleko Dobříše, kam jsme se po nejednoduchém rozhodování přesunuli z Richards Bay, z Jižní Afriky. Co nás tu všechno čeká ani jeden z nás zatím dost dobře nedokáže odhadnout. A tak bude možná docela zajímavé sledovat jak to tu cizinec Randolph prožívá a čeho všeho si (ne)všímá. Vzhledem k tomu, že Randolph neumí ani slovo česky, veškerá jeho komunikace s okolním světem se děje mým prostřednictvím, což je někdy hodně vysilující. A tak pro všechny, kterým chybí už jen krůček k běžné komunikaci v angličtině a mohli by mi do budoucna trochu odlehčit, jsou tyto krátké příběhy ze života věnované především. mobil: +420 777 293 015, e-mail: labea@labea.cz

go home