top of page

Moje cesta k působení v oblasti arteterapie byla dlouhá a nelehká. Plná otázek a hledání odpovědí. Celý ten nekončící a široce pojatý proces jsem se pokusila (sebe)kriticky zachytit. Věřím, že si v  knize každý zájemce o  obor najde něco, nad čím se bude chtít dál zamýšlet, anebo mu kniha poslouží jako inspirace pro realizaci konkrétních projektů. Kniha není učebnicí arteterapie, ale jedním z mnoha úhlů pohledu, který stavím na studiu odborné literatury, svých hodnotách, zkušenostech a hlavně na několikaleté arteterapeutické praxi s nejrůznějšími skupinami lidí. 

Ohlasy
V případě zájmu o celý text, je třeba na tmavozeleně napsané texty kliknout.

Milá Magdaleno, ta niť ve tvé nádherné knize, ve tvém příběhu cesty v tvoření, niť která se vine, silně od její začátku, je ohromující, niť ohromné touhy tvořit v slobodě a přinášet-ukazovat je i druhým, to je nádherné poslání v životě, to dává člověku smysl všeho jeho jsoucna. Moc ti DĚKUJI za tvůj příběh vtlačený do knihy. Moc ti DĚKUJI za to, že si nám ukázala, jak se s nesnázemi porvat i se jim pokořit nebo jít dál a Moc ti DĚKUJI za ukázání Nádherné lidské touhy tvořit v slobodě a jak ji můžeme odevzdávat dál člověku, lidem, a tvořit vzácnou komunitu. Já Moc DĚKUJI Bože, za Magdalenu, za mámu Darju a otce Alfréda! DĚKUJI DĚKUJI DĚKUJI.
Mirka Slavoj Laco, arteterapeutka a instruktorka sociální rehabilitace

...přečetla jsem tvou novou knihu a musím říct, že mě hodně oslovila. Rezonuje mi tvůj postoj k základním životním principům, které tak jednoznačně vytahuješ na světlo. Je super, že se ti to daří jak přímým "nasvícením" prostřednictvím obrazů a popisu jejich tvorby, tak odbornými argumenty a odkazy i prostřednictvím popisu vlastních zkušeností s hranicemi, s balancováním na rozhraní, s vnitřními i vnějšími konflikty... Nevím, jaké máš reference, ale já smekám, podařilo se ti dostat do formátu knihy prakticky ´čtyřrozměrný hologram´. Kniha je opravdu silný otvírák a má myslím potenciál pohnout ledy, a nejen jimi... třeba taky těmi ´šupinami na očích, které by měly jednou spadnout. Díky!  
MUDr. Ivana Štverka Kořínková, odborná konzultantka zdravotně sociálních dobrovolnických programů

...Nořím se ráda do tvého uvažování o životních cestách a duševních procesech našich i těch kolem nás, které nechci nijak specifikovat, protože pro mě je každý člověk jedinečný a neopakovatelný. Tvé ponory jsou hluboké... Jsem ráda, že jsi nepodlehla rádcům a všecky vsuvky (doufám) jsi ve svých rozmanitých textech ponechala, mě právě ta členitost baví, vtahuje mě do debaty a do hry o možnostech a omezeních našeho pozemského působení.
Magdalena Dietlová, novinářka, scénáristka a spisovatelka

...tvojí knížku Hladce, obrace .. jsem před lety přečetla jedním dechem a o tvém díle Arteterapie jsem se v recenzích dočetla, že to bude podobné. Intuitivně jsem cítila, že v tomto případě potřebuji mít čas a klid, abych se do toho pustila, což se mi dnes v podvečer
podařilo. Zatím jsem po 2 hodinách na straně 54 a musím říct, že to rozhodně nejsem schopna číst jedním dechem. Často musím přestat, nadechnout se a přemýšlet. Hodně věcí se mě týká, obdivuji tvoji otevřenost a upřímnost. Návod, jak knihu číst, jsem ignorovala, vzala jsem to poctivě od začátku, tak nevím, co mě čeká na straně 226, v každém případě to pro mě není na jeden večer. Asi s tebou strávím několik dní. Je to hezká představa, těším se. Děkuji.

Martina Petrásková, podnikatelka

...včera (6.9. 2023) mi konečně dorazila Tvá knížka. Jsem v ní ponořená. Je to báječné čtení a ještě je moc krásná. A inspirativní...Až ji dočtu, přijdu si za Tebou popovídat, budeš-li mít na mě někdy chvilku čas. Nadchla mě:)))
Zora Jandová, česká sportovkynětextařkaskladatelkamoderátorkaherečka a zpěvačka

Kniha Arteterapie - od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem mi dala přesně to, co jsem potřebovala. Ucelený pohled na obor a mnoho navíc. O arteterapii jsem se chtěla dozvědět víc a v knize jsem našla cenné informace o léčbě uměním, přehled metod, impulzy k dalšímu studiu a spousty silných, krásných uměleckých děl. Také pohled na dnešní společnost, který jistě povede u mnohých čtenářů minimálně k zamyšlení...
Jana Jandáčková, manažerka

Sleduju s úžasem Váš životní zápas a s obdivem Vaše hledání uměleckého výrazu. Ani k jednomu se necítím povolána  vyjádřit se, pouze spoluprožívám a žasnu a někdy se trápím. Více nejsem s to. Kniha je velmi cenná a bylo by dobré, aby se dostala k více lidem...Pokud nemáte námitek, vezmu dnes odpoledne (26.9. 2023) Vaši knihu do naší skupinové místnosti, scházejí se tam jak klienti tak terapeuti a členové Spolku IRENE Rafael Institutu, vystavím knihu i s kopií naší korespondence, jistě zaujme ke čtení...
Prom. fil. (Mgr.) Helena Klímová, psychoterapeutka

Včera (7.9.2023) jsem do noci četla knížku Magdaleny Westman Kocábové ARTETERAPIE - Od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem. Digitální koláž Madona je inspirovaná africkými a muslimskými ženami, které autorka poznala, když žila v JAR. Knížka se kouká dopředu, můžete ji přečíst najednou anebo se k ni léta vracet a díky odkazům proměňovat i svoji cestu a odhazovat konstrukty a předsudky. Nehledat patologii, ale krystalické jádro.
Mgr. Jolana Matějková, publicistka, dokumentaristka, producentka

Nádherná kniha! Vidím, jak moc je osobní, kolik souvislostí a detailů v ní je, kolik vztahů: láká OKAMŽITĚ k prohlížení a ke čtení (tak jsem se jí dnes "probíral"). Moc děkuji za zaslání, za krásný dárek a nebojte, nezůstane jen u tohoto prvního zvolání. Těším se, že na knížku napíšu recenzi. Je vidět ohromné (až ohromující) množství odvedené a prožité práce!! 
Velká recenze s ukázkou v prosincovém čísle  PSYCHOLOGIE DNES 2023.
Prof. PhDr. Zbyněk Vybíral PhD.

Srdečně zdravím Magdaleno. Tvou knihu jsem přečetla téměř jedním dechem. Oceňuji na ní především Tvou přímost a upřímnost. Ani o inspiraci v ní není nouze. Jen mi je trochu líto nepříliš lichotivé kritiky Ateliéru arteterapie. I když rozumím Tvému úhlu pohledu. První ročník (Ty poslední) jsem měla obdobné pocity, ale v průběhu let (do r. 18, kdy jsem státnicovala), se mnohé měnilo směrem k větší svobodě a otevřenosti.
Petra Vorlová, arteterapeutka

bottom of page