top of page

Kniha 

ARTeterapie titul-WEB 100 mm.jpg


Moje cesta k působení v oblasti arteterapie byla dlouhá a nelehká. Plná otázek a hledání odpovědí. Celý ten nekončící a široce pojatý proces jsem se pokusila (sebe)kriticky zachytit. Věřím, že si v  knize každý zájemce o  obor najde něco, nad čím se bude chtít dál zamýšlet, anebo mu kniha poslouží jako inspirace pro realizaci konkrétních projektů.
     Kniha není učebnicí arteterapie, ale jedním z mnoha úhlů pohledu, který stavím na studiu odborné literatury, svých hodnotách, zkušenostech a hlavně na několikaleté arteterapeutické praxi s nejrůznějšími skupinami lidí.Ohlasy

(V případě zájmu o celý text, je třeba na modře psané kliknout)

Prof. PaedDr. Jaroslava Anna Šicková – Fabrici Ph.D., akademická sochařka a arteterapeutka:..."Žila totiž v Južnej Afrike a pozerala sa na svet úplne z inej perspektivy, videla veci v multikulturálnim kontexte"... (Z tohoto textu se prokliknete ke dvěma různým odkazům).

Ing. Vladimír Drábek - zakladatel Ateliéru radostné tvorby:..."Kniha se věnuje tématu tak důležitému, jak nahlížet na svět lidí, kteří nezapadají do kolonek standartních osobností?... je i úžasným výletem jejím životem, stojí za to si ji pozorně přečíst a vnímat".
 
Bc. Petra Vorlová - arteterapeutka:..."Tvou knihu jsem přečetla téměř jedním dechem. Oceňuji na ní především Tvou přímost a upřímnost. Ani o inspiraci v ní není nouze"...


Prof. PhDr. Zbyněk Vybíral PhD: "Nádherná kniha! Vidím, jak moc je osobní, kolik souvislostí a detailů v ní je, kolik vztahů: láká OKAMŽITĚ k prohlížení a ke čtení (tak jsem se jí dnes "probíral"). Moc děkuji za zaslání, za krásný dárek a nebojte, nezůstane jen u tohoto prvního zvolání. Těším se, že na knížku napíšu recenzi. - - Je vidět ohromné (až ohromující) množství odvedené a prožité práce!!" (VELKÁ RECENZE VYJDE V PSYCHOLOGII DNES UŽ BRZY).

Mgr. Jolana Matějková - publicistka, dokumentaristka, producentka: "Včera (7.9.2023) jsem do noci četla knížku Magdaleny Westman Kocábové ARTETERAPIE - Od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem. Digitální koláž Madona je inspirovaná africkými a muslimskými ženami, které autorka poznala, když žila v JAR. Knížka se kouká dopředu, můžete ji přečíst najednou anebo se k ni léta vracet a díky odkazům proměňovat i svoji cestu a odhazovat konstrukty a předsudky.,,Nehledat patologii, ale krystalické jádro. "

Mgr. Jarmila Kopecká - terapeutka uměním:..."Jsem ráda, že kniha není učebnicí arteterapie ani „kuchařkou“ arte technik. Po jejím přečtení se mi stala knihou - filozofií arte_terapie, knihou mluvící z duše a k duši"...

Mudr. Eva Válková - psychiatryně, básnířka:..."Kniha mě fascinuje velmi a také se dotýká mé hlemýždí duše, právě proto nelze rychle spolykat. Obdivuji tu až brutální otevřenost a upřímnost vyváženou kultivovaností a filosofickými odkazy. Zároveň jsem poznala, že mé asociace jsou ovlivněny mým zápecnickým životem v dobřanské vesnici, zatímco Tvé koláže jsou ovlivněny Afrikou"...

Ing. Vlastimil Čapka - fotograf, sklář:..."Dobrý den Magdaleno, děkuji za obohacující zážitek při křestu Vaší knihy a také za knihu. Přelouskal jsem ji následující den. Věnoval jsem se jinému oboru a zjistil jsem, že jsme řešili podobné záležitosti. Myslím, že knihu občas znovu otevřu. Určitě bych se rád zúčastnil kreslení Triangl a také si s Vámi popovídal na témata, která by mohla zajímat oba."


Bc. Miroslav Huptych -  básník, aforista, výtvarník, editor a arteterapeut:..."ještě trochu víc jsem do knihy nahlédl...Je to moc dobré, určitě jakmile přečtu, budu sdílet na fsb. a vřele doporučím..."

Prom. fil. (Mgr.) Helena Klímová - psychoterapeutka:... " SLEDUJU S ÚŽASEM VÁŠ ŽIVOTNÍ ZÁPAS A S OBDIVEM VAŠE HLEDÁNÍ UMĚLECKÉHO VÝRAZU. ANI K JEDNOMU SE NECÍTÍM POVOLÁNA VYJÁDŘIT SE, POUZE SPOLUPROŽÍVÁM A ŽASNU A NĚKDY SE TRÁPÍM. VÍCE NEJSEM S TO.  KNIHA JE VELMI CENNÁ A BYLO BY DOBRÉ, ABY SE DOSTALA K VÍCE LIDEM...Pokud nemáte námitek, vezmu dnes odpoledne (26.9. 2023) Vaši knihu do naší skupinové místnosti, scházejí se tam jak klienti tak terapeuti a členové Spolku IRENE Rafael Institutu, vystavím knihu i s kopií naší korespondence, jistě zaujme ke čtení...."

Zuzana Špůrová - básnířka, spirovatelka, výtvarnice:... "dobírám se k reakci na Vaši publikaci. Publikaci proto, že publikujete celé své obrovské snažení, které mi vyznívá jako Vaše zpověď a za takovou důvěru a upřímnost s otevřeností do okolní nejrůznější! krajiny cítím vděk, úctu nebo nepateticky ouctu, a velké souznění.


 

Jana Jandáčková - manažerka v bankovním sektoru:..." Kniha Arteterapie - od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem mi dala přesně to, co jsem potřebovala. Ucelený pohled na obor a mnoho navíc. O arteterapii jsem se chtěla dozvědět víc a v knize jsem našla cenné informace o léčbě uměním, přehled metod, impulzy k dalšímu studiu a spousty silných, krásných uměleckých děl. Také pohled na dnešní společnost, který jistě povede u mnohých čtenářů minimálně k zamyšlení..."

Bc. Olga Trčková - knihkupkyně a arteterapeutka: Ta kniha má mnoho vrstev a rovin: je skvěle napsaná, (Magdalena se krásně vyjadřuje), knížka je bohatě protknutá citáty a odkazy na hodně inspirativní literaturu. Text a pohled autorky na arteterapii je zároveň velice osobní, chvílemi vlastně autoterapeutický, myslím, že pro Magdalénu bylo hodně přínosné takovou knihu přivést na svět".... 

Mirka Slavoj Laco - arteterapeutka:... "ta niť ve tvé nádherné knize, ve tvém příběhu cesty v tvoření, niť která se vine, silně od její začátku, je ohromující, niť ohromné touhy tvořit v slobodě a přinášet-ukazovat je i druhým, to je nádherné poslání v životě, to dáva člověku smysl všeho jeho jsoucna..."

Martina Petrásková - podnikatelka v gastronomii: "tvojí knížku Hladce, obrace .. jsem před lety přečetla jedním dechem a o tvém díle Arteterapie jsem se v recenzích dočetla, že to bude podobné. Intuitivně jsem cítila, že v tomto případě potřebuji mít čas a klid, abych se do toho pustila, což se mi dnes v podvečer podařilo. (11.10.2023)..."

Zora Jandováčeská sportovkynětextařkaskladatelkamoderátorkaherečka a zpěvačka:..."včera (6.9. 2023) mi konečně dorazila Tvá knížka. Jsem v ní ponořená. Je to báječné čtení a ještě je moc krásná. A inspirativní...Až ji dočtu, přijdu si za Tebou popovídat, budeš-li mít na mě někdy chvilku čas. Nadchla mě:)))

Snímek obrazovky 2023-11-13 v 9.09.11.jpeg
Magdalena Dietlová

MUDr. Ivana Štverka Kořínková - odborná konzultantka zdravotně sociálních dobrovolnických programů:..." přečetla jsem tvou novou knihu a musím říct, že mě hodně oslovila. Rezonuje mi tvůj postoj k základním životním principům, které tak jednoznačně vytahuješ na světlo. Je super, že se ti to daří jak přímým "nasvícením" prostřednictvím obrazů a popisu jejich tvorby, tak odbornými argumenty a odkazy i prostřednictvím popisu vlastních zkušeností s hranicemi, s balancováním na rozhraní, s vnitřními i vnějšími konflikty... Nevím, jaké máš reference, ale já smekám, podařilo se ti dostat do formátu knihy prakticky ´čtyřrozměrný hologram´. Kniha je opravdu silný otvírák a má myslím potenciál pohnout ledy, a nejen jimi... třeba taky těmi ´šupinami na očích, které by měly jednou spadnout´". Díky!  

bottom of page